TEKNİK YAZI

Süperkapasitör ve Kablosuz Şarj , Çocukların Pil Derdine Son!!!

Kodlama, işlemciler, lojik entegreler, devreler vs hepsi enerji olmadan hepsi koca bir hiç, dimi 🙂

Yeni yazı girmeyeli epey bi zaman kusura bakmayın, yazacak şey çok ama vakit yok.

Yakın zamanda bunu çözüp buraları daha da hareketlendirmeye çalışacağız.

Enerji diyorduk, tek kaynak standart bataryalar değil. Alternatifler için de genel de hep batarya gibi davranmasını isteyip onun performansını beklediğimiz için bu alternatif olmaz, şu olmaz bu olmaz deyip kenara atıyoruz. Halbuki biraz daha geniş açıdan bakıp sistemi amaçlarını ihtiyaçlarını genel olarak değerlendirirsek farklı yapılarla alternatif çözümler üretmek mümkün.

Aşağıdaki videomuzda olduğu gibi.

Lafı fazla uzatmadan, amaç oyuncaklar için pil israfına son vermek. Bir çocuk oyuncağını 2 dk oynar bırakır, ya da oynamaya devam etmek istiyorsa da yaptığımız sistemdeki gibi gidip 20 sn şarj eder ve devam eder. Şarj ise tamamen kablosuz olduğundan dolayı çocuklar için hiçbir tehlikeli yanı yok.

Eli havya tutabilen herkesin yapabileceği sistemi, olabildiğince ayrıntılı ve basit şekilde anlatmaya çalıştık. Ayrıca makerlar içinde güzel bir uygulama olacağını düşündük. Uygun olabilecek herhangi bir sisteme de alıp direk uygulayabilirsiniz çünkü sistemde sadece bataryaya müdahale ediyorsunuz. Geri kalan sisteme hiç dokunmuyorsunuz.

Sorularınız varsa eğer videodaki veya buradaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.